Zielona Szkoła klas pierwszych

W dniach 8-10 czerwca dwie klasy pierwsze wyjechały na Zieloną Szkołę do Koniówki.

Pierwszego dnia, po wyjeździe z Krakowa, skierowaliśmy się na Słowację, gdzie zwiedziliśmy Kościół św. Jakuba w Levočy – w którym znajduje się największy drewniany ołtarz w Europie – a także rynek, pręgierz, oglądaliśmy kamienice mieszczańskie.

Następnie udaliśmy się na Spišsky Hrad – zabytkowy kompleks zamkowy na Słowacji z przełomu XI i XII wieku, który jest zaliczany do największych tego typu w środkowej Europie oraz jest największy na Słowacji (pow. 4 ha).

Wieczorem pierwszego dnia podzieliliśmy się na dwie grupy: jedna część została w Koniówce na warsztatach folklorystycznych, podczas których próbowaliśmy swych sił plastycznych. Druga grupa pojechała kulturowo-przyrodniczym szlakiem rowerowym na odcinku Podczerwone – Liesek, gdzie trasa biegnie przez torfowiska Orawsko – Nowotarskie.

W drugim dniu zielonej szkoły udaliśmy się w Tatry Słowackie. Z Tatranskej Lomnicy wyjechaliśmy kolejką gondolową na Skalnate Pleso (1751 m n.p.m.), gdzie stanęliśmy oko w oko z jednym z najwyższych tatrzańskich szczytów: Łomnicą (2634 m n.p.m.). Niestety, warunki pogodowe uniemożliwiły nam piesze spacery po górach, dlatego pozostaliśmy na tym szczycie.

Wieczór spędziliśmy z folklorem góralskim: z muzyką góralską, pokazem i nauką tańca góralskiego.

Ostatniego dnia naszej wycieczki zwiedziliśmy Oravský hrad – średniowieczny zamek, uważany za jeden z piękniejszych na Słowacji. Wznosi się na skale, 112 metrów nad lustrem rzeki Orawy.

Następnie udaliśmy się do Demänovská jaskyňi slobody, która należy do słowackich pomników przyrody, jest częścią najdłuższego systemu jaskiń na Słowacji. Jaskinia miała wiele bogatych form naciekowych w różnych kolorach, tajemniczy podziemny toki Demianovki i czarujące jeziorka. (Tak, pamiętamy, że we wrześniu Pan Grzegorz zrobi nam z tego sprawdzian!)

Na pożegnanie ze Słowacją zwiedziliśmy jeszcze Vrbické pleso, czyli jeziorko pochodzenia polodowcowego w zachodniej części Niżnych Tatr, w górnej części Doliny Demianowskiej. Największy naturalny zbiornik wodny w Niżnych Tatrach.

A później… pojechaliśmy do Krakowa.

…:::… Zapraszamy do galerii zdjęć …:::…