Studenci ratownictwa medycznego na lekcjach edukacji dla bezpieczeństwa klas I

IMG_5404Rocznie w Europie dochodzi do około 700 tys. nagłych zatrzymań krążenia. Jeśli świadkowie zdarzenia natychmiast nie podejmą resuscytacji, to szansa na przeżycie osoby zagrożonej wynosi jedynie około 10 %. Już po średnio 4 minutach od zatrzymania krążenia, w mózgu rozpoczyna się nieodwracalny proces śmierci komórek nerwowych. Podjęcie przez świadków resuscytacji krążeniowo-oddechowej zatrzymuje ten proces. Szansa na przeżycie osoby resuscytowanej przez świadków zdarzenia wzrasta 2-3 krotnie. To oznacza, że od naszego postępowania może zależeć czyjeś życie!

Nieoceniona była zatem obecność studentów ratownictwa medycznego na lekcjach edb klas Ia i Ib, dzięki którym uczniowie mogli nie tylko w teorii poznać sposób przeprowadzania RKO, ale przede wszystkim poćwiczyć tę umiejętność na przyniesionych przez naszych Gości fantomach. Zaprezentowali oni również, w jaki sposób posługiwać się defibrylatorem. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z przebiegu ćwiczeń.