Pielgrzymka na Jasną Górę

W tym roku szkolnym – w ramach obchodów dnia patronalnego szkoły – wszystkie klasy wybrały się na pielgrzymkę na Jasną Górę. 9 października pragnęliśmy powierzyć siebie, wszystkie intencje swoje i naszych rodzin oraz tych, którzy prosili nas o pamięć w modlitwie Matce Bożej w wizerunku częstochowskim. Wyruszyliśmy więc rano autobusami w kierunku Częstochowy, gdzie o godz. 11:00 w kaplicy Cudownego Wizerunku odprawiona została Eucharystia w naszej intencji. Ojciec Tomasz, paulin, pytał nas podczas homilii czego najbardziej nie lubi młodzież. Oczywiście – pouczania jak mamy żyć. W związku z tym wyjaśniał nam, że dorośli pouczają nas nie dlatego, że nie mają niczego innego do roboty, ale dlatego, że im na nas po prostu zależy. Gdyby tak nie było – zwyczajnie daliby sobie spokój. Następnie zwrócił też naszą uwagę na zadawanie pytań. Często zadajemy je bowiem tylko po to żeby zadawać, zirytować drugą osobę. Ważna jest tu zatem motywacja. Pytania powinniśmy zadawać często i wiele wtedy, gdy prowadzą nas do odkrywania Prawdy! I do tego zachęcał nas właśnie Ojciec głoszący homilię.

Po Eucharystii rozpoczęliśmy w grupach zwiedzanie Jasnej Góry. Byliśmy w Bazylice, sali rycerskiej, dziedzińcu, w muzeum oraz przy ołtarzu polowym. Dzięki temu mieliśmy możliwość poznania historii powstania wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej oraz samej Jasnej Góry – szczególnie tej militarnej strony historii. Widzieliśmy również wiele wotów i skarbów, jakie z wdzięczności ludzie składają Matce Bożej – za Jej troskę i opiekę.

Po smacznym obiedzie w Domu Pielgrzyma wyruszyliśmy z powrotem do Krakowa, żegnając Jasną Górę. Z chęcią jednak wrócimy do Matki Bożej kiedy tylko nadarzy się taka okazja!