I. Noc Filmowa w Gim72

Pierwsza pół-Noc Filmowa za nami!

Genialnie spędziliśmy czas do (prawie) godz. 23.30 (15/16 stycznia) na podłodze w klasie 2a, której oczywiście dziękujemy za użyczenie przestrzeni…

Wspaniała atmosfera i ciekawe filmy sprawiły, że postanowiliśmy powtórzyć imprezę w niedalekiej przyszłości. Miejmy nadzieję, że na Drugą Noc Filmową wbije Was więcej! Zdjęcia- po feriach.

Dziękujemy Siostrze Dyrektor, Rodzicom, Wolontariatowi i Samorządowi za przysłowiowe „wszystko”: „zgody”, przywiezienie- odwiezienie, za popcorn i karnawałowy chrust, p. Czesławowi i p. Justynie za opiekę, o. Jackowi- za filmy…

Doświadczenie wspólnego oglądania filmów zaczęliśmy od ambitnego filmu z przesłaniem: „Księga ocalenia”, później przy odprężającej komedii „Rodzinne rewolucje” (2014) śmialiśmy się do rozpuku towarzysząc perypetiom Lauren, Jima i ich dzieciaków.

„Księga ocalenia” (reż. A. Hughes, A. Hughes; wyst. Denzel Washington, Mila Kunis, Gary Oldman, Ray Stevenson) , USA 2009.

Eli, niczym biblijny prorok z Księgi Królewskiej, jest obrońcą słowa Bożego. Jego wędrówka na zachód rozpoczęła się, gdy usłyszał głos Boga. Ma za wszelką cenę chronić świętą księgę, by jej przesłanie odrodziło zdegenerowany świat.

Wiara w Boga jest w filmie tematem kluczowym: czym jest wiara? Na to pytanie Eli odpowiada: „Wiara jest czymś co nie ma sensu. Wiara jest wtedy, gdy wiesz, mimo że nie wiesz”. Każdy według swoich przekonań może chyba te słowa zinterpretować na własny sposób. Eli kieruje się zasadami chrześcijańskimi. Spotyka zaś na swojej drodze ludzi nowego pokolenia – głównie kanibali, morderców, rabusiów. Po 30 latach od wojny zanikły zarówno umiejętność czytania, jak i wszelkie dogmaty religijne i etyczne. Ludzie sprzed czasów wojny (w tym Eli) uważają, że jedynym sposobem na ratunek dla ludzkości jest ponowne krzewienie religii. Dla jednych – sposobem na odzyskanie demokracji i wolności – dla innych – możliwością wprowadzenia dyktatury.

Oto krótka recenzja:

www.ministranci.archidiecezja.katowice.pl/?s=kul/ksiegaocalenia.php

Uwaga: film w dość brutalny sposób pokazuje rozprawę bohatera z przeciwnikami, ale warto podjąć wyzwanie „wczytania się” w głębię przesłania (zwrócić uwagą na światło- cień w tym filmie, na słowa, gesty i symbole).