Miłosierni jak Ojciec- Adwent 2015

Rozpoczęliśmy nowy rok liturgiczny pierwszą niedzielą Adwentu.

Adwent to czas radosnego i tęsknego wyczekiwania Pana, któremu towarzyszy aramejska modlitwa „Marana tha”, „Przyjdź, Panie Jezu”. W naszej szkole adwentowy ton nadają świece, których światło oznacza nadzieję oraz korzeń, który symbolizuje Drzewo Jessego (przedstawienie rodowodu Chrystusa). Tradycyjna nazwa nawiązuje do proroctwa Księgi Izajasza 11, 1 będącego zapowiedzią przyjścia Mesjasza – przyszłego władcy z królewskiej dynastii Dawida, syna Jessego. Gałązka symbolizuje nowe życie, które odrodzi się dzięki Panu i jest aluzją do ubóstwa, w którym pojawić miał się przyszły król.Średniowieczne wyobrażenie rodowodu Jezusa przedstawiało zwykle leżącego Jessego, z którego boku wyrastało drzewo – na gałęziach umieszczano wizerunki członków rodu dawidowego, na wierzchołku zaś – Maryję z Dzieciątkiem.

Słowo staje się Ciałem w każdym z nas, dlatego zapraszamy całą społeczność naszego gimnazjum do wsłuchiwania się w Boże Słowo oraz pielęgnowanie dobrych uczynków.

W adwentowe poniedziałki będziemy ustawiać obok korzenia kosz z karteczkami: dobrowolnie można wybierać karteczkę z krótkim cytatem biblijnym do rozważenia oraz propozycją „dobrego uczynku”.

Ważne jest byśmy ten czas łaski przeżywali świadomie i radośnie mogli wkroczyć w Rok Miłosierdzia Bożego, który rozpoczniemy w całym Kościele dnia 8 grudnia:

Bulla Papieża Franciszka

 

DSC08786 DSC08787